Ana içeriğe atla

Love, Rosie, 2014

Tür: Romantik, Komedi
IMDb: 7,2
Yönetmen: 

Alışılmışın dışında, eksik kalamayan iki çocukluk arkadaşının hikayesi. Arkadaş, ne kadar kısa. Ne kadar da anlamını saramayan bir kelime. Gibi duruyor. Oysa ki, arkadaş kalabilmek bu kadar özel ve az rastlanan bir şeyken. Rosie ve Alex'in 5 yaşında başlayan arkadaşlık serüveni sizi fazlasıyla etkisi altına alıyor. Romantik komedi, hiçbir zaman tarzım dahilinde olmadı ama bu filmi sevdim. 


Çok küçük yaşlarda başlayan hikayelerinde -aşka düşmemekte- kararlı olduklarını izliyorsunuz, en yakın arkadaşım sıfatından sonra denemeyecek bir kelime "sevgilim." Bu süreçte kendilerine itiraf edemedikleri belki de etmek istemedikleri kocaman bir boşluk oluşuyor. Her ikisinin de yaptıkları seçimler sonrası birbirlerine geç kalışlarını izlemekse, sıkıcı. 

18. yaş gününde Rosie'nin hayatının bir anda yön değiştirmesi sonucu asla kavuşamayacak kadar uzağa fırlatılmış olmaları sizi daha da kararlı kılıyor. İstediğiniz ne varsa, geç kalmamanız gerektiğini anlıyorsunuz. Onca hayal kırıklığından sonra da hayal kurulabileceğini, hayallerin gerçekleşeceğini umut etmek gerektiğini, sabretmeyi. Hepsini. 


Ön yargısız, her şeyin bir anda olup bitmesine aldırış etmeden, ikinci bir şansları olabilecek mi? Olsun diye dua ederek, sonunu kestirseniz de heyecanla bekleyerek, ve parçası olanlar varsa aklınızdan çıkarmayarak izleyiniz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…