Ana içeriğe atla

Bright Star, 2009

Tür: Biyografi, Dram, Romantik
IMDb: 7,0
Yönetmen: 

Bugün hayatımın baş köşesine Filmisyen'i oturttuğum için bir kez daha şükrettim. Zamanın kafasına göre gelişip bizi savuruyor olmasına daha fazla katlanamayacağım sanıyorum, bir şeyleri düzelmesi için çabalarken düzelmeyeceğini gördüğünde bırakmalısın belki de. Belki de değil bırakmalısın kesinlikle. Yapamayacağını anlamalısın, anladığında da bırakmalısın. Seni senden iyi hiç kimse tanımıyor, bunu da unutmamalısın. 


Ne zaman kafaya bir şeyi takmamaya karar versem o zaman gözümün önünde belirir watchlist'im. Bugün kendinize bir izlenecekler listesi hazırlayın, hafta ortası nakarat gibi ve bunu gerçekten hak ediyor. Beraber izlenecekler listesi değil yalnızca kendinizle baş başa izleyeceğiniz listeler. Çünkü hiçbir canlı sizin beraber yapmayı planladığınız şeyleri hak etmiyor. 

''Başka bir hayat daha olmalı. Böyle bir acı için yaratılmış olamayız.'' Bright Star, tam burada filmden öte bir şey olduğundan bahsetmek gerekiyor. Film tamamıyla gerçek bir hikayeden esinlenilerek perdeye aktarılmış. İngiliz şair John Keats'in yaşamının son yıllarını anlatıyor. Keats'e göre aşk; dokunmadan, sadece yumuşak göğsünün üstündeki nefesi hissetmek.  


Tanıdığımız Jane Campion sadeliği ve yavaşlığıyla ilerliyor film, ilerlediği yerde ise koca bir acı. Nefes alamayacak kadar. Moda öğrencisi Fanny ile yaşadığı gözlerden uzak ilişkisinde karşılaştıkları engelleri aşarken bir yandan da birbirlerine bağlanışlarını konu edinmiş güzeller güzeli film, allahım çok güzzell! 


"Sen ki, ağaçlarda gezen kanatları hafif orman perisi... Sesini duyduğum karanlık... 
...ve bir çok kez... ...Rahat bir ölümle yaşadığım aşk."

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…