Bright Star, 2009

Tür: Biyografi, Dram, Romantik
IMDb: 7,0
Yönetmen: 

Bugün hayatımın baş köşesine Filmisyen'i oturttuğum için bir kez daha şükrettim. Zamanın kafasına göre gelişip bizi savuruyor olmasına daha fazla katlanamayacağım sanıyorum, bir şeyleri düzelmesi için çabalarken düzelmeyeceğini gördüğünde bırakmalısın belki de. Belki de değil bırakmalısın kesinlikle. Yapamayacağını anlamalısın, anladığında da bırakmalısın. Seni senden iyi hiç kimse tanımıyor, bunu da unutmamalısın. 


Ne zaman kafaya bir şeyi takmamaya karar versem o zaman gözümün önünde belirir watchlist'im. Bugün kendinize bir izlenecekler listesi hazırlayın, hafta ortası nakarat gibi ve bunu gerçekten hak ediyor. Beraber izlenecekler listesi değil yalnızca kendinizle baş başa izleyeceğiniz listeler. Çünkü hiçbir canlı sizin beraber yapmayı planladığınız şeyleri hak etmiyor. 

''Başka bir hayat daha olmalı. Böyle bir acı için yaratılmış olamayız.'' Bright Star, tam burada filmden öte bir şey olduğundan bahsetmek gerekiyor. Film tamamıyla gerçek bir hikayeden esinlenilerek perdeye aktarılmış. İngiliz şair John Keats'in yaşamının son yıllarını anlatıyor. Keats'e göre aşk; dokunmadan, sadece yumuşak göğsünün üstündeki nefesi hissetmek.  


Tanıdığımız Jane Campion sadeliği ve yavaşlığıyla ilerliyor film, ilerlediği yerde ise koca bir acı. Nefes alamayacak kadar. Moda öğrencisi Fanny ile yaşadığı gözlerden uzak ilişkisinde karşılaştıkları engelleri aşarken bir yandan da birbirlerine bağlanışlarını konu edinmiş güzeller güzeli film, allahım çok güzzell! 


"Sen ki, ağaçlarda gezen kanatları hafif orman perisi... Sesini duyduğum karanlık... 
...ve bir çok kez... ...Rahat bir ölümle yaşadığım aşk."

Popüler Yayınlar