Ana içeriğe atla

Dönersen Islık Çal (1993)

Tür: Dram
IMDb: 7,3
Yönetmen: Orhan Oğuz
Oyuncular: Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Derya Alabora

İnsanların notunu hep toplum verecek illa ki. Yanlış görüşlerin çoğunluğunda hep kendi kafataslarının içindeki varlığın emrine itaat etmek zorundayız. Topluma yaranmazsak rahat nefes almamız mümkün mü? Tabii ki değil. Orhan Oğuz'un yönettiği Nuray Oğuz ve Cemal Şan’ın senaryosunu yazdığı 93 yapımı film 90'lar Türkiye'sinin en nadide eserlerinden. Sevgilimle Eskişehir'in kasvetli soğuğuna denk bir akşam izlemiştik. Bittiğinde içimden hep daha iyi şeyler geçirdim. Şükretmeyi ihmal etmedim elbette, onunla böyle filmler izleyebildiğim için çok şanslıydım. 

''Dışarısı öyle karışık ki. kimin ne olduğu belli değil. Herkes bir yerlere koşturuyor. Noluyor anlamıyorum. Dışarda bize hayat yok!''

Beyoğlu'nun arka mekanlarında barmenlik yapan cüce ile fahişelik yapan bir travestinin(Fikret Kuşkan karizmatikliği yine de ön planda) hikayesi Dönersen Islık Çal. Eee ikisi de toplum tarafından dışlanmayı hakediyor. Sonuçta toplumun alışık olmadığı ve alışmayı asla kabul etmeyeceği iki varlık. İş çıkışı evine dönen cücenin saldırıya uğrayan travestiyi kadın sanıp kurtarmasıyla başlıyor hikaye. Cüce'nin yalnızlığı son bulacak elbette büyük bir hayal kırıklığıyla gerçekten travesti olmadığını öğrendiğinde bile yalnız olmayacak. 


-Bu şehri özleyeceğim. Şu ışıkları, seni, dostum.
-Ne demek özleyeceğim? Ölecek gibi konuşuyorsun, iyileşeceksin. Birlikte gezeceğiz şehri, rakı içeceğiz, dans edeceğiz!


-Dahi mi? Küs değil misin bana? 
-O ne demek şimdi?! Ben sana hiç küsmedim ki. Ben, ben sadece sinirlendim biraz. Dostlar arasında olur böyle şeyler, sen benim dostum değil misin? Hı?
-Dostunum. Sende benim en iyi dostumsun. En iyi! Biraz daha, biraz daha yaklaştır beni, lütfen! Anam anlatırdı, insan ölünce başka şekillerde yeryüzüne inermiş tekrar. At olurmuş, kuş olurmuş, ağaç, ağaç olurmuş.


-Ya da ak bulut.
-Eğer, eğer bir gün tekrar dönersem beni tanır mısın? Küçük dostunu nasıl tanırsın, tanıyabilir misin? 
-Tanırım tabi! İnsan dostunu kokusundan, bakışından, sökülmesinden tanır. Hem sen dönersen ıslık çalarsın. İşte o zaman tanırım seni. 


-Islık mı? Düdük gibi?
-Tabi. Senin ıslığını nerde olsam tanırım. Yerin yedi kat dibinde olsam bile tanırım. Çünkü iyi dostlar birbirini her zaman..

Yerin yedi kat dibinde de olsa ıslığını tanıyacağınız dostlarınızı düşünerek izleyiniz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…