Dönersen Islık Çal (1993)

Tür: Dram
IMDb: 7,3
Yönetmen: Orhan Oğuz
Oyuncular: Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Derya Alabora

İnsanların notunu hep toplum verecek illa ki. Yanlış görüşlerin çoğunluğunda hep kendi kafataslarının içindeki varlığın emrine itaat etmek zorundayız. Topluma yaranmazsak rahat nefes almamız mümkün mü? Tabii ki değil. Orhan Oğuz'un yönettiği Nuray Oğuz ve Cemal Şan’ın senaryosunu yazdığı 93 yapımı film 90'lar Türkiye'sinin en nadide eserlerinden. Sevgilimle Eskişehir'in kasvetli soğuğuna denk bir akşam izlemiştik. Bittiğinde içimden hep daha iyi şeyler geçirdim. Şükretmeyi ihmal etmedim elbette, onunla böyle filmler izleyebildiğim için çok şanslıydım. 

''Dışarısı öyle karışık ki. kimin ne olduğu belli değil. Herkes bir yerlere koşturuyor. Noluyor anlamıyorum. Dışarda bize hayat yok!''

Beyoğlu'nun arka mekanlarında barmenlik yapan cüce ile fahişelik yapan bir travestinin(Fikret Kuşkan karizmatikliği yine de ön planda) hikayesi Dönersen Islık Çal. Eee ikisi de toplum tarafından dışlanmayı hakediyor. Sonuçta toplumun alışık olmadığı ve alışmayı asla kabul etmeyeceği iki varlık. İş çıkışı evine dönen cücenin saldırıya uğrayan travestiyi kadın sanıp kurtarmasıyla başlıyor hikaye. Cüce'nin yalnızlığı son bulacak elbette büyük bir hayal kırıklığıyla gerçekten travesti olmadığını öğrendiğinde bile yalnız olmayacak. 


-Bu şehri özleyeceğim. Şu ışıkları, seni, dostum.
-Ne demek özleyeceğim? Ölecek gibi konuşuyorsun, iyileşeceksin. Birlikte gezeceğiz şehri, rakı içeceğiz, dans edeceğiz!


-Dahi mi? Küs değil misin bana? 
-O ne demek şimdi?! Ben sana hiç küsmedim ki. Ben, ben sadece sinirlendim biraz. Dostlar arasında olur böyle şeyler, sen benim dostum değil misin? Hı?
-Dostunum. Sende benim en iyi dostumsun. En iyi! Biraz daha, biraz daha yaklaştır beni, lütfen! Anam anlatırdı, insan ölünce başka şekillerde yeryüzüne inermiş tekrar. At olurmuş, kuş olurmuş, ağaç, ağaç olurmuş.


-Ya da ak bulut.
-Eğer, eğer bir gün tekrar dönersem beni tanır mısın? Küçük dostunu nasıl tanırsın, tanıyabilir misin? 
-Tanırım tabi! İnsan dostunu kokusundan, bakışından, sökülmesinden tanır. Hem sen dönersen ıslık çalarsın. İşte o zaman tanırım seni. 


-Islık mı? Düdük gibi?
-Tabi. Senin ıslığını nerde olsam tanırım. Yerin yedi kat dibinde olsam bile tanırım. Çünkü iyi dostlar birbirini her zaman..

Yerin yedi kat dibinde de olsa ıslığını tanıyacağınız dostlarınızı düşünerek izleyiniz. 

Popüler Yayınlar