Ana içeriğe atla

Shame (2011)

Tür: Dram
IMDb: 7,3
Yönetmen: 

Filmin içerisinde kendini buldun mu ya da orada bir yerde olduğunu hissettin mi tamam, o senin filmlerinden. Bu kadar basit sen diğerlerinden farklısın ve seninle hiç alakası olmayan bir filmin sağında solundasın bazense tam ortasında. Seks bağımlısı bir adam değilsin belki ama ilgi açlığından ve sevgisizlikten yavaşça hiçleşen Sissy olabilirsin. Bu işler belli mi olur?


Bağımlılık filmlerinden bir adım uzağa atamıyorum kendimi, ortada izlenmesi gereken bir film türü varsa kesinlikle dramdır. Konu benim tarafımdan tartışmaya kapalı tabii. Dışarıdan gayet normal gözüken Brandon, stabil bir yaşantıya sahip seks bağımlısı. Kardeşinin evine yerleşmesiyle tüm geçmiş kuruntuları ve içerisinde yitirdiğini hissettiği her şeyin geri kazanımının söz konusundan sonra duygularını ve en nihayetinde içerisinde bastıramadığı her türlü acıya teker teker boyun eğememektedir. Sissy, sevgiye muhtaç ve ilgi açlığı içerisinde beklediği hiçbir duyguyu karşılayamayan benim deyimimle güzeller güzeli beyaz. Carey Mulligan. 


Utanç, çünkü sahip olduklarına geçmişte yaşamış olduğun her türlü saygısızlıktan dolayı sahip çıkamıyorsun. Hislerine, yaşantına saygı gösterilmemesi her şeyin üzerine tırmanıyor ve içinde kopan ve kopmaya çalışan her fırtınaya göğüs germen gerekiyor. Bir adamın toplum tarafından ve en önemlisi kendi içinde asla durduramadığı bağımlılığına ve kardeşinin yanında durmasına karşı gelmesine sebep tüm geçmiş kuruntularına nefretle izliyorsunuz, utançla. Sissy'nin telefonda yalvarması kulaklarınıza kazınıyor, o anki donmuşlukla izleyiniz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…