Ana içeriğe atla

The Great Gatsby (2013)

Tür: Dram, Romantik
IMDb: 7,3
Yönetmen: 

Ne çok bağlıyız kitaplara, okumaya. Gatsby de bizim sevdiğimiz kitaplardan sadece birinden esinlenerek beyaz perdeye aktarılmış. Diyebileceğim tek şey; olmasaydınız olmazdık!

"Genç ve korunmasız olduğum yaşlarda, babam bana bir öğüt vermişti. O zamandan beri aklımdan hiç çıkarmadığım bir öğüttür bu. Ne zaman birini yargılamaya niyetlenirsen, demişti, bu dünyadaki herkesin sendeki ayrıcalıklara sahip olmadığını unutma."


1920'lerin Amerikasının içinde bulunduğu çöküntüyü konu almış film, ee içerisine bir tutam aşk hikayesi sıkıştırmışlar izlemesek/sevmesek olmaz. Gatsby, kendi yarattığı dünyasında büyüklükten ölecek evinde tüm herkesi toplayıp parti verecek kadar yalnız bir karakter. Parti dediğime bakmayın neredeyse Tomorrowland!  

Hayatının aşkını 5 senedir görmüyor Gatsby, katıldığı dünya savaşından sonra geri dönmeyişi ve Daisy'nin onu beklememiş olması üzerine büyük hayal kırıklığı yaşıyor.(Bu benim fikrim) Daha sonra tüm her şeyi istediği gibi başardığında Daisy'ninn karşısına çıkıyor fakat dediği gibi olmuyor. Sadece Daisy ve Gatsby sonsuza kadar birlikte yaşayamıyorlar. 

Gatsby'nın tüm gömleklerini Daisy'ye fırlattığı sahnede Di Caprio yakışıklılığıyla izleyiniz, bolca ağlayınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…