Ana içeriğe atla

Noah (2014)

Tür: Aksiyon, Macera, Dram
IMDb: 6,6
Yönetmen: 

Dünyanın oluşması ve insanlığın başlaması hakkında yapılmış en güzel filmlerden biri olabilir son yarım saati olmasa. Daha önce Reqium for a Dream, Black Swan gibi filmlerle kalplerimizi yerinden söküp çıkaran Darren'ın yeni filmi.

Nuh, İbrahimi Dinler'de kendisinden söz  edilen Tufan peygamberidir. İnsanlığın ikinci babası sayılmaktadır. İnanışa göre tufandan önce tanrının emriyle büyük bir gemi inşa etmiş ve bu gemiye Nuh'un Gemisi denmiştir.


Dünyanın sonu gelmeden hemen önce Yaradan tarafından görevlendirildiğine inanan Nuh ailesiyle birlikte yola düşer, tek ihtiyaçları ise bir gemidir. Büyükbaba'nın verdiği tohumu toprağa ektikten sonra topraktan çıkan su ve oluşan tüm doğa olayları sahneleri müthişti. Tam bir görsel şölen ama ruhsal mı bilemem.

Dünyamızın oluşumu ve sorunsuz bir şekilde devam etmesinin üzerine doyumsuz kalan Yaradan'ın insanları yaratmasıyla başlıyor tüm kaos. Yüzyıllar boyunca kötülük hakim oluyor her şeye, kardeşler birbirlerine düşman oluyorlar, toprak savaşı başlıyor. Kısaca  insanlığı yarattığından pişman oluyor Yaradan. 


Noah'ın gemisinde sadece sürünen, yürüyen ve nefes alan hayvanlara yer var. Kötü olan herkesin sonunun olması gerektiğine inanıyor kendileri de dahil. Oyunculuklar konusunda Emma'yı güzellik açısından ele alırsak çok beğendim ama Jennifer Connelly'ye yine yeniden deliler gibi bayıldım, harika oyunculuk. Türünün en üst sıralarına yerleşemeyeceğine inanıyorum ama yine de izlenmesi gerek, ne derece kötü olduğumuzu ve ne derece kötüleşeceğimizi görmek için. Çünkü hepimizin içinde kötülük var.

Gemiye neden bir çift zürafa gelmiyor diye düşünmekten ikinci yarıya adapte olamadan başlıyorsunuz, iyi seyirler.


Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…