Ana içeriğe atla

V for Vendetta (2005)

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
IMDb: 8,2
Yönetmen: James McTeigue

Uyarlama senaryolara bayılırım, Alan Moore'un çizgi roman eseri V for Vendetta. Ülke gündemini de yakından ilgilendiriyor aslında, bizim için. Faşist bir liderin yönettiği İngiltere'de eski bir savaşın kurbanı olan V'nin o inanılmaz kahramanlık hikayesi sizi de hapsedecek ekran başına. Toplama kampında çıkan yangında tüm bedeni yanmıştır fakat 500 yılda bir küllerinden doğan anka kuşu gibi yaşama daha fazla tutunmuştur o.


" Hatırla, 5 Kasım gecesini hatırla.."

Suratındaki ürkütücü ama bir yandan da gülümseyen maskesini çıkarmaya hiç niyeti yokken bir gece tv kanalında çalışan Evey'in hayatını kurtarmasıyla başlıyor her şey. Bu sırada Evey de benim nacizane oyuncularımdan Natalie Portman.

Finaldeki "v" maskesi taşıyan binlerce insanın polis barikatlarını yıkarak parlamentoya yürüdükleri sahne sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden biri olsa da bana gezi olaylarından başka hiçbir şeyi hatırlatmıyor.


" İnsanlar hükümetlerinden değil, hükümetler insanlarından korkmalıdır."

"bize insanları değil fikirleri hatırlamamız söylendi. çünkü bir adam yenilebilir, yakalanabilir, öldürülebilir, unutulabilir. fakat bir fikir 400 yıl sonra bile hala dünyayı değiştirebilir. fikirlerin gücüne ilk elden tanık oldum. fikirler uğruna ölen ve öldüren insanlar gördüm. ama bir fikre dokunamaz, tutamaz hatta öpemezsiniz. fikirler kanamaz, acı çekmez ve sevmezler. ve özlediğim şey bir fikir değil, bir adam. 5 kasım’ı bana hatırlatan adam... asla unutmayacağım adam..."


Filmin her repliğini yapıştırmak istiyorum buraya, aynı zamanda bir aşk filmi olduğunu eminim siz de fark edeceksiniz.  V'nin kendini tanıttığında her kelimesine v ile başladığı o cümlelerin güzelliğiyle, direnişin ve sonunda kazanmanın mutluluğuyla koca bir aşkla ve göz yaşlarınızı silebileceğiniz bir selpakla izleyiniz. 

                                                        Ha bu arada, newroz piroz be!

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…