Taare Zameen Par (2007)

Tür: Dram
IMDb: 8,6
Yönetmen:   

Hint filmlerinin ne derece hayata yönelik olduğundan bahsetmeme gerek olmadan başlıyorum anlatmaya. Bilen bilir ergenliğe giriş dönemlerimizden bu yaşımıza kadar evde hint müzikleriyle büyüdük. Ta o zamanlar sevebileceğimiz bir oyuncu bile yokken Aamir Khan'ı tanıyorduk. Annem tanıdığımdan beri Hint müzikleri ve Hindistan hayatına hayran.

Aamir Khan, bizim evin büyük abisi. Öyle çok severiz ailecek. Oyuncu, yapımcı ve yönetmen. On parmağında on marifet demek fazlasıyla yerinde olur. 


Her çocuk özeldir, Ishaan ilk okula giden henüz okumayı bile öğrenememiş bir çocuk. Fakat nedenini kimse bilmiyor. Ishaan hep başka şeylerle ilgileniyor, çalışmaktan kaytarıyor ve adam olmaya hiç niyeti yok. Çoğumuz böyle ailelerden geldik. Okuyup adam olmak en büyük hayalimiz olmalıydı, ancak okuyarak adam olunurdu. 


Çoktan adı konmuştu Ishaan'ın geri zekalıydı. Çalışmayı öğrenebilmesi ve o çok kıymetli babasının değimiyle adam olabilmesi için yatılı okula gönderildi. Ah o sahneler film boyunca ilk ağlama sebepleriniz olacak. Gitmek istemiyordu, yalnızdı farklıydı ama geri zekalı değildi. Aileniz bile sizi anlamadığında durumu kabullenmekten başka şansınız kalmıyordu herhalde.


Olması gerekti ya olmuştu. Harfleri bile doğru düzgün tanımayan Ishaan'ı keşfetmişti Shankar. O farklı bir çocuktu ve daima eziliyordu. En baştan başladılar her şeyi. Ishaan artık çok iyi okuyor, yazıyor ve çabalıyordu. Ne derece güzel resim çizdiğinden bahsetmiyorum bile. Shankar hayatına katıp karıştıracağı en özel insandı. Son sahnede koşup ona sarılması da ikinci ağlama sebebiniz olabilir. 


İnsanları farklılaştırmaya çalışmayın onlar zaten farklılar, olmadıkları bir insan kılıfına sokmaya ise hiç çalışmayın. Sonunda üzülen her zaman siz oluyorsunuz. Ishaan, kalbimizin en güzel resim yapan çocuğu olarak kalacak. İyi seyirler.

Popüler Yayınlar