Ana içeriğe atla

Taare Zameen Par (2007)

Tür: Dram
IMDb: 8,6
Yönetmen:   

Hint filmlerinin ne derece hayata yönelik olduğundan bahsetmeme gerek olmadan başlıyorum anlatmaya. Bilen bilir ergenliğe giriş dönemlerimizden bu yaşımıza kadar evde hint müzikleriyle büyüdük. Ta o zamanlar sevebileceğimiz bir oyuncu bile yokken Aamir Khan'ı tanıyorduk. Annem tanıdığımdan beri Hint müzikleri ve Hindistan hayatına hayran.

Aamir Khan, bizim evin büyük abisi. Öyle çok severiz ailecek. Oyuncu, yapımcı ve yönetmen. On parmağında on marifet demek fazlasıyla yerinde olur. 


Her çocuk özeldir, Ishaan ilk okula giden henüz okumayı bile öğrenememiş bir çocuk. Fakat nedenini kimse bilmiyor. Ishaan hep başka şeylerle ilgileniyor, çalışmaktan kaytarıyor ve adam olmaya hiç niyeti yok. Çoğumuz böyle ailelerden geldik. Okuyup adam olmak en büyük hayalimiz olmalıydı, ancak okuyarak adam olunurdu. 


Çoktan adı konmuştu Ishaan'ın geri zekalıydı. Çalışmayı öğrenebilmesi ve o çok kıymetli babasının değimiyle adam olabilmesi için yatılı okula gönderildi. Ah o sahneler film boyunca ilk ağlama sebepleriniz olacak. Gitmek istemiyordu, yalnızdı farklıydı ama geri zekalı değildi. Aileniz bile sizi anlamadığında durumu kabullenmekten başka şansınız kalmıyordu herhalde.


Olması gerekti ya olmuştu. Harfleri bile doğru düzgün tanımayan Ishaan'ı keşfetmişti Shankar. O farklı bir çocuktu ve daima eziliyordu. En baştan başladılar her şeyi. Ishaan artık çok iyi okuyor, yazıyor ve çabalıyordu. Ne derece güzel resim çizdiğinden bahsetmiyorum bile. Shankar hayatına katıp karıştıracağı en özel insandı. Son sahnede koşup ona sarılması da ikinci ağlama sebebiniz olabilir. 


İnsanları farklılaştırmaya çalışmayın onlar zaten farklılar, olmadıkları bir insan kılıfına sokmaya ise hiç çalışmayın. Sonunda üzülen her zaman siz oluyorsunuz. Ishaan, kalbimizin en güzel resim yapan çocuğu olarak kalacak. İyi seyirler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…