Ana içeriğe atla

Oldboy (2003)


Tür: Dram, Gizem, Gerilim
IMDb: 8,4
Yönetmen:  

Park Chan Wook'tan 2003 Cannes büyük ödüllü Kore yapımı efsane..

Filmin başında sarhoş ve bir o kadar da çok konuşan Oh Dae-Sou bir daha çok konuşmayacak.  Çünkü bir kere başına bela olan 'dili' bir kez daha bela olmasındı. Bu kadar, basit.


15 yıl işkencevari bir şekilde sebebini bilmeden dört duvar arasında tutuldu. Hayatının çoğu karesini hipnotize yaşadı. Eşi ve çocuğu ondan alındı.... Bu kadar, tuhaf.

Bu film şudur: Bir intikam daha kötü nasıl alınabilir? 

İntikamı alacak olan kişi; ilk etkilenen mi, son etkilenen mi? 


"İster kum tanesi olsun, ister kaya. İkisi de aynı şekilde batar suya".Yalvarış nedir; görmemişsiniz, görmeyin de. Ama Yalvarış nedir, sonuna kadar yaşayacaksınız. Bir 'köpek' gibi yalvarmak nedir, hissedeceksiniz.  Bu kadar, zor.

Tam intikamınızı alacağınızı düşünürken bir tuşa basarsınız ama aslında kendinizi tam kalbinizden vurursunuz. Bunu anlayacaksınız. Bu kadar,  sağlam.

Daha önce Vivaldi dinlediniz mi? Belki bundan sonra kulağınıza sesi geldiğinde 'dişleriniz' aklınıza gelir.


Ben filmin odak etkisiyle kulaklarımı çokça yerde müziğe kapamışım ne yazık ki, ama siz daha duyarlı olun. 

Bu kadar da çok yönlü.


"Yalnız insanlar karıncaları düşünür çünkü onlar koloni halinde yaşarlar".

"Bir hayvandan daha aşağı olsam bile benim de yaşamaya hakkım yok mu?"

- Kız kardeşim ve ben her şeyi bildiğimiz halde sevebildik, siz, aynı şeyi yapabilir miydiniz?
-...
-BOOM!


Son sahnede bir bakın, yapabilecek mi? 
Sahi, unuttu mu?

Yazar: Ecem Akanur

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…