Ana içeriğe atla

Lolita (1997)


Tür: Dram, Romantik
IMDb: 6,9
Yönetmen: 

"Ama benim hayatımda hep lolitaydı. Hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi, günahım, ruhum, Lo-li-ta."


Henüz 15 yaşında olan Lolita ile orta yaşlı profesör Humbert'ın hikayesi. Nabokov'un aynı isimli romanından Stanley Kubrick uyarlaması film, sizi gülümsetmek yerine ağlatan onca duyguyu barındırıyor. Bir nevi mutluysanız izleyiniz.


Elbette aşk uğruna tüm yollar mübah, Humbert'ın Lolitasını gördüğü ilk anda yüzünde beliren gülümsemesi sizin sevdiğinizi her gördüğünüz andaki gülümsemenizle aynı. Charlotte Haze'in evinde kiracı olmak için gittiğinde görür Lolita'yı ve onu her daim yanında hissedebilmek için Lolita'nın annesi Charlotte ile evlenir. Demiştim, her şey mübah.

" Zehir gönül yarasıydı ve o yara hiç iyileşmeyecekti."

Lolita'ya olan tüm hislerini bir günlükte biriktiren Humbert, günün birinde Charlotte'a yakalanır. Açıklamasına fırsat kalmadan Charlotte'un ölümü gerçekleşir, Lolita'yı da alıp bir seyahate giderler. En sevdiğim kısımlar buralar, aynı arabanın içinde vücut ısıları daima birleşik iki insanın sevdikleri müzikleri mırıldanarak dolaşması. 

Ancak Lolita çok gençtir, hayatının nasıl şekilleneceğine karar vermeye başladığında Humbert her şeyin farkına varmıştır. Lolita bir gün gidecek ama ne zaman? 

" Sevdiğim çocuk gitmişti ama ben hala onu arıyor, çocukluğumu özlüyordum. "


Her gün kulağınıza Humbert'ın Lo-li-ta deyişi gibi isminizi fısıldasın sevdiğiniz, üzülmek için aşk yaşamayın. Asıl delilik o, sevdiğinizin tüm kötü huylarına rağmen yine de cennetten başka bir yerde hissetmeden kalıcı mutluluklarla izleyiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…