Lolita (1997)


Tür: Dram, Romantik
IMDb: 6,9
Yönetmen: 

"Ama benim hayatımda hep lolitaydı. Hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi, günahım, ruhum, Lo-li-ta."


Henüz 15 yaşında olan Lolita ile orta yaşlı profesör Humbert'ın hikayesi. Nabokov'un aynı isimli romanından Stanley Kubrick uyarlaması film, sizi gülümsetmek yerine ağlatan onca duyguyu barındırıyor. Bir nevi mutluysanız izleyiniz.


Elbette aşk uğruna tüm yollar mübah, Humbert'ın Lolitasını gördüğü ilk anda yüzünde beliren gülümsemesi sizin sevdiğinizi her gördüğünüz andaki gülümsemenizle aynı. Charlotte Haze'in evinde kiracı olmak için gittiğinde görür Lolita'yı ve onu her daim yanında hissedebilmek için Lolita'nın annesi Charlotte ile evlenir. Demiştim, her şey mübah.

" Zehir gönül yarasıydı ve o yara hiç iyileşmeyecekti."

Lolita'ya olan tüm hislerini bir günlükte biriktiren Humbert, günün birinde Charlotte'a yakalanır. Açıklamasına fırsat kalmadan Charlotte'un ölümü gerçekleşir, Lolita'yı da alıp bir seyahate giderler. En sevdiğim kısımlar buralar, aynı arabanın içinde vücut ısıları daima birleşik iki insanın sevdikleri müzikleri mırıldanarak dolaşması. 

Ancak Lolita çok gençtir, hayatının nasıl şekilleneceğine karar vermeye başladığında Humbert her şeyin farkına varmıştır. Lolita bir gün gidecek ama ne zaman? 

" Sevdiğim çocuk gitmişti ama ben hala onu arıyor, çocukluğumu özlüyordum. "


Her gün kulağınıza Humbert'ın Lo-li-ta deyişi gibi isminizi fısıldasın sevdiğiniz, üzülmek için aşk yaşamayın. Asıl delilik o, sevdiğinizin tüm kötü huylarına rağmen yine de cennetten başka bir yerde hissetmeden kalıcı mutluluklarla izleyiniz.

Popüler Yayınlar