Ana içeriğe atla

Çemberimde Gül Oya (2004-2005)

Tür: Dram, Politik
IMDb: 8,4
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu

Çağan Irmak adına söylenmiş en güzel övgülerin bence tek sebebi olan televizyon dizisidir. 12 Eylül 1980 öncesi Türkiye'sindeki yaşamdan kesitlerle ekrana yansımıştır. Hayatıma katıp karıştırdığım en güzel şeylerden biri oldu benim için. Yurdanur gibi öğrenciyken Mehmet gibi bir öğrenciyi severken aynı ekrandan izlediğimizdendir belki, belki de Mehmet'in Yurdanur'u her gördüğündeki yüz ifadesindendir tam sebebini kelimelere dökemesem de hayatımın dizisi. 


Mehmet : Seni bulmak zor oldu.
Yurdanur : Beni mi arıyodun?
Mehmet : Ama daha adını bile bilmiyordum. Birkaç kişiye sordum. Kim? Ne bileyim işte; yeşil gözlü, çok güzel, kumral bir kız. Sarı çizmeli Mehmet ağa yani..Ben de iki gündür okulun bütün kantinlerini tek tek dolaşmaya karar verdim..Sonunda..
Yurdanur : Demek kantinleri dolanıyordun?
Mehmet : Evet, kantinleri dolanıyordum..

Yurdanur'un gençlik hikayesini konu alıyor dizi baştan sona, bazı hikayeler anlatmaya değer gerçekten bu da onlardan biri. Sanki Yurdanur'un dizlerine uzanmışsınız da saçlarınızı okşayarak kulağınıza bu hikayeyi anlatıyormuş hissi uyandırıyor. 1970'lerdeki öğrenci olaylarıyla başlıyor hikaye. Sağ ve sol fraksiyonlara uzak ve uzak durmaya çalışan Yurdanur'un solcu bir örgüte üye olan Mehmet'e olan aşkı. Mehmet'in Yurdanur'a olan aşkında bahsetmiyorum bile. 


‘Ne diyorum biliyor musunuz? Hep böyle olsa, uzaklık olmasa gurbet olmasa herkes hep bir arada olsa.. O büyük gün gelince güzel Allah'ım bana dese ki nasıl bir köşe istersin cennetimden.. Ha yani herkes cennetlik olur inşallah da.. Ben derim ki Allah'ım ben öyle istemem hani saraylar, yedi kat saraylar, mihraceler, zümrütler.. Sevdiğim insanlar olsun yanımda dizimin dibinde o yeter bana .. O benim cennetim olsun işte.’


"Hani böyle karanlık bir gecede, ıssız bir yokuşu tek başına inerken bir köşeyi dönersin de deniz çıkar ya karşına. Sonra o denizde bir gemi belirir. Şıkır şıkır ışıklarla geçip gider. Sen sevinirsin. Hiç nedensiz ama. Sonra için kıpırdar ya hani, öyle işte. Seni tanıdığımdan beri bir gemi geçiyor içimden. Hep ama…"

40 bölüm süren dizi, bitmesin diye elbet dua edeceksiniz ama her güzel şeyin bir sonu oluyor. Hepimiz için izlenmesi gereken, insanların yüreklerinin ne kadar taş olabileceği konusunda açık örnekler veren ve daimi gülümsetecek bir dizi.  Bittikten sonra hiç unutamayacağınız karakter bence Zarife olacak ama yine de siz bilirsiniz.

" Kış iyice geliyor artık. Biraz sonra suna abla gelecek ve bana soba yakmayı öğretecek. Bakalım Mehmet’e kışın aşık olmak nasıl bir şeymiş...”


Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…