Ana içeriğe atla

La vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (2013)

Tür: Dram, Romantik
IMDb: 8,1
Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Geçtiğimiz yılın şüphesiz en tartışılan ama aynı zamanda en beğenilen filmi. 14 yaşında cinsel kimliğini keşfetmekte olan genç bir kızın keşif dönemine odaklanmış, ufak bir şüpheyle başlayan bu kendini keşfetme süreci zamanla yerini bir arayışa bırakıyor. 

Adele, lise son sınıf edebiyat öğrencisi. Güzel kitaplar hakkında yorumları, harika dudakları ve akıl almaz bir makarna yiyişi var. Kendine göre doğruları, sessizce kendi içerisinde yaşayan ve oldukça utangaç. Öğretmen olmak istemesinin en büyük nedeni, ailesinden ve arkadaşlarından öğrenemediği onca şeyi okulda öğrenmiş olması.


Kalabalık bir ortamda Emma'yla karşılaşıyor. Emma oldukça çekici, güzel sanatlar fakültesi son sınıf öğrencisi. Sevdiği şeyi yaptığını ve hayallerin peşinden gidilmesi gerektiğini savunuyor. Kısa sürede Adele ile aralarında sonsuz bir bağ gelişiyor, birbirlerine ne kadar iyi geldiklerinin farkına varıyorlar. Hayatta ne denli yer alırsanız alın yanınızda sevdiğiniz birinin olması elbette ki muazzam.


Yönetmen anlatmak istediğini oldukça açık anlatmış, benim açımdan. Kameranın varlığından habersiz, hayatın gerçekçi yönünden 180 dakika. Adele'in hayatı, otobüse yetişmeye çalışmasıyla başlıyor. Mavi'nin hayatındaki yerinin önemiyle, kendini kocaman şanslı hissetmesiyle devam ediyor. Sürekli olduğundan daha fazla yeteneğini ortaya çıkarmaya çalışan en büyük destekçisi Emma'yla yaşadıklarını anlatıyor. İki karakter üzerinden yürüyor gibi görünse de bu tamamen "Adele'in hayatı". 

I Follow Rivers şarkısının çalmasıyla kalbimde baş köşeye oturdu bile. Aşkın cinsiyeti yoktur. Her daim sevdiğiniz şeylerle uğraşınız ve aşk hep yanınızda olsun, iyi seyirler.

Salçalı makarna yedikten sonra Adele dansı yapmayı unutmayın.Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…