La vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (2013)

Tür: Dram, Romantik
IMDb: 8,1
Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Geçtiğimiz yılın şüphesiz en tartışılan ama aynı zamanda en beğenilen filmi. 14 yaşında cinsel kimliğini keşfetmekte olan genç bir kızın keşif dönemine odaklanmış, ufak bir şüpheyle başlayan bu kendini keşfetme süreci zamanla yerini bir arayışa bırakıyor. 

Adele, lise son sınıf edebiyat öğrencisi. Güzel kitaplar hakkında yorumları, harika dudakları ve akıl almaz bir makarna yiyişi var. Kendine göre doğruları, sessizce kendi içerisinde yaşayan ve oldukça utangaç. Öğretmen olmak istemesinin en büyük nedeni, ailesinden ve arkadaşlarından öğrenemediği onca şeyi okulda öğrenmiş olması.


Kalabalık bir ortamda Emma'yla karşılaşıyor. Emma oldukça çekici, güzel sanatlar fakültesi son sınıf öğrencisi. Sevdiği şeyi yaptığını ve hayallerin peşinden gidilmesi gerektiğini savunuyor. Kısa sürede Adele ile aralarında sonsuz bir bağ gelişiyor, birbirlerine ne kadar iyi geldiklerinin farkına varıyorlar. Hayatta ne denli yer alırsanız alın yanınızda sevdiğiniz birinin olması elbette ki muazzam.


Yönetmen anlatmak istediğini oldukça açık anlatmış, benim açımdan. Kameranın varlığından habersiz, hayatın gerçekçi yönünden 180 dakika. Adele'in hayatı, otobüse yetişmeye çalışmasıyla başlıyor. Mavi'nin hayatındaki yerinin önemiyle, kendini kocaman şanslı hissetmesiyle devam ediyor. Sürekli olduğundan daha fazla yeteneğini ortaya çıkarmaya çalışan en büyük destekçisi Emma'yla yaşadıklarını anlatıyor. İki karakter üzerinden yürüyor gibi görünse de bu tamamen "Adele'in hayatı". 

I Follow Rivers şarkısının çalmasıyla kalbimde baş köşeye oturdu bile. Aşkın cinsiyeti yoktur. Her daim sevdiğiniz şeylerle uğraşınız ve aşk hep yanınızda olsun, iyi seyirler.

Salçalı makarna yedikten sonra Adele dansı yapmayı unutmayın.Popüler Yayınlar