Kader (2006)

Tür: Dram
IMDb: 8,0
Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Bekir Uğur'a, Uğur Zagor'a, Zagor ise suç işlemeye aşıktır.

Böyle bir film Kader, sürekli sağa sola sürüklenmek, nasıl başladıysa öyle gideceğine, bazı şeyleri değiştiremeyecek olduğuna ve daha fazlasına inanmakla ilgili. Aşk güzel şey, her defasında söylüyorum ama insan sevince ölüyor. Mutlaka bir yanını bırakıyor gerisinde. Neye inansa başaramıyor, çoğu kez göz yumuyor ve aşk dışındaki her şey zor diye aşkta bitiyor. Bitiyor mu sahi?

''Oğlum Bekir dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok, kaderin böyle, yol belli, eğ başını, usul usul yürü şimdi. O gün bugün usul usul yürüyorum işte.''


Zeki Demirkubuz ne güzel adam, ne yapsa izlenir. Kalbimiz burkulsa da, etkisinden iki gün çıkamasakta, Kader'in ne saçma bir şey olduğuna inansakta defalarca izlenmesi gereken filmlerin yaratıcısı hep o. Bizdeki en değerlilerden. Kader, Masumiyet filminin kahramanları Uğur ve Bekir'in geçmişlerini anlatıyor. Masumiyet'ten sonra yayınlanmış olsa da Masumiyet'ten önce yazılmış senaryosu.

"Bekir'in Uğur'a, Uğur'un Zagor'a olan aşkını anlatır. Aşk, eczaneye ilaç almak için çıktığında Kars'ta bulmaktır kendini ya da bir büyük içip Diyarbakır'da bulmaktır. Aşk uğ(u)runa sürükler, Bekir'i de Yusuf'u da. Dün de sürüklemiştir bugün de, Masumiyet'te de Kader'de de."

Aşk uğruna ya rab ne gönüller yanıyor'un filmi. 

Hiçbir şey için izlenmese de şu efsane sahne için defalarca izlenir, iyi seyirler.

Popüler Yayınlar