Ana içeriğe atla

Kader (2006)

Tür: Dram
IMDb: 8,0
Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Bekir Uğur'a, Uğur Zagor'a, Zagor ise suç işlemeye aşıktır.

Böyle bir film Kader, sürekli sağa sola sürüklenmek, nasıl başladıysa öyle gideceğine, bazı şeyleri değiştiremeyecek olduğuna ve daha fazlasına inanmakla ilgili. Aşk güzel şey, her defasında söylüyorum ama insan sevince ölüyor. Mutlaka bir yanını bırakıyor gerisinde. Neye inansa başaramıyor, çoğu kez göz yumuyor ve aşk dışındaki her şey zor diye aşkta bitiyor. Bitiyor mu sahi?

''Oğlum Bekir dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin faydası yok, kaderin böyle, yol belli, eğ başını, usul usul yürü şimdi. O gün bugün usul usul yürüyorum işte.''


Zeki Demirkubuz ne güzel adam, ne yapsa izlenir. Kalbimiz burkulsa da, etkisinden iki gün çıkamasakta, Kader'in ne saçma bir şey olduğuna inansakta defalarca izlenmesi gereken filmlerin yaratıcısı hep o. Bizdeki en değerlilerden. Kader, Masumiyet filminin kahramanları Uğur ve Bekir'in geçmişlerini anlatıyor. Masumiyet'ten sonra yayınlanmış olsa da Masumiyet'ten önce yazılmış senaryosu.

"Bekir'in Uğur'a, Uğur'un Zagor'a olan aşkını anlatır. Aşk, eczaneye ilaç almak için çıktığında Kars'ta bulmaktır kendini ya da bir büyük içip Diyarbakır'da bulmaktır. Aşk uğ(u)runa sürükler, Bekir'i de Yusuf'u da. Dün de sürüklemiştir bugün de, Masumiyet'te de Kader'de de."

Aşk uğruna ya rab ne gönüller yanıyor'un filmi. 

Hiçbir şey için izlenmese de şu efsane sahne için defalarca izlenir, iyi seyirler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…