Amélie "Le fabuleux destin d'Amélie Poulain", 2001

​Tür: Komedi, Romantik
IMDb: 8,5
Yönetmen:  Jean-Pierre Jeunet

"Oysa ki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız. Çünkü enginarın bile bir kalbi vardır."

Dünyanın belki de insan vücuduna en gerekli olayı, mutlu olmak. Bir insanı başka bir insanın mutlu ediyor olması ise, tarifsiz. Amelie, çok geçmiş  zaman önce arşivde yerini alan baş ucunun da baş ucu filmlerden biri. Anne ve babasını kaybetmiş Amelie, kendisini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır. 


Yalnız, çekingen ve neredeyse mutsuz bir çocukluğun getirdiği durum içerisinde hayal kurmayı keşfeder, unutmayınız; "Hayalleri olanlar asla uyumaz!" İnsanların hayatlarında onları mutsuz eden olayları saptayarak mutsuzluklarını engellemeye çalışır. En nihayetinde kendisini bir aşkın içinde bulur, en sevdiğim kısımlar buralar. 

"İnsan, zamanı durdurmak istediği yere aittir."


"Senin kemiklerin camdan değil, hayat seni yine de kırabilir."

​Tüm küçük şeyler birleşince Amelie oluyoruz hepimiz; " cüce, cam adam, renoir, inanılmaz güzel kediler, bir sebze bile olamayacak insan,aşk mektupları, inanmak istediklerimiz,fotoğraf öyküleri, bir teneke kutuya sığmış çocukluk, bir deste mektuba saklanmış aşk, illa ki çocukluk, yaşamları gözlemek,insanlara dokunmak, beklenenin gelmesi.. ​" 

Yann Tiersen'ın inanılmaz işlerinden birisi de filmin soundtrack müziği, güzelliğin ötesinde. Yüzünüzde Amelie'ninki gibi her daim gülümseme olsun, hayal kurmayı, her şeye bir anlam yüklemeyi ve insanları mutlu etmeyi unutmayın, iyi seyirler.


Popüler Yayınlar