Ana içeriğe atla

12 Years a Slave (2013)

 
Tür: Dram, Biyografi, Tarih
IMDb: 8,4
Yönetmen: Steve McQueen

Solomon Northup, New York'ta kendisini müziğe ve ailesine adamış dünya mutlusu bir adamdır. Özgürlük onun için yaşamak gibidir, özgür olmadıktan sonra hayatta kalmanın bir anlamı yoktur elbet fakat yıllarca ondan haber alamayan ailesine bir gün kavuşacaksa her türlü yaşaması gerektir. 


Solomon'un iki adamla tanıştıktan sonra Washington'a gidip çalışmaya karar vermesiyle başlar her şey, Solomon uyandığında Güney'de çalışması için satılmış bir köledir. Ancak özgür bir adamdır o, kimseye söyleyemez. Yaşaması için susması gerektir çünkü. 

Filmin en büyük artılarından biri şüphesiz oyunculuklar, tüm siyahi rollere bayıldım. Solomon'u canlandıran Chiwetel Ejiofor ve Patsey'i canlandıran Lupita Nyong'o resmen bayıldım, en güzel sahnesinde hem fikir olursak ne dediğimi çok iyi anlayacaksınız. 


Yaşanmış hikayelerin filmlerini daha fazla benimsiyor ruhum, ayrı bir köşede saklanması gereken bir film. Amerika'nın vazgeçemediği Vietnam'dan sonra gelen zencilere yapılan zulüm anlatılıyor, ancak bu kadar açık anlatılabilirdi. İçiniz cızlaya cızlaya iki saat geçireceksiniz ekran karşısında. 


Bafta ödüllerinde en iyi film ödülünü almış bile, ben çok sevindim. Ödül almasa da severdim, her şeyin muazzam olduğu bir film diye betimlemek yerinde olur. İzleyiniz ve herkesin eşit hakları olması gerektiğine, dünyanın hiçte öyle bir yer olmadığına, bir insanın hayatının ne denli yıpratıldığına defalarca lanet edin.


"I apologize for my appearance. But I have had a difficult time these past several years."

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…