Ana içeriğe atla

Wristcutters: A Love Story (2006)

Güzeller güzeli arkadaşım, internetin bana kattığı karıştırdığı inanılmaz insan. Bunu da en güzel filmlerin ve müziklerin olduğu yerde nefes aldır deyince ısrar ettim yazısını sen yaz diye, ne güzel olmuş dimi? İyi seyirler.

Tür: Komedi, Dram, Fantastik
IMDb: 7,4
Yönetmen Goran Dukic


Bilek kesenler yazar  Etgar Keret'in hikayesi ve yönetmen Goran Dukic'in dokunuşuyla sinemaya aktarılan hınzır ve hüzünlü bir yolculuk hikayesi. 
Hikayede baş kahramanımız Zia (Patrick Fugit), henüz ayrıldığı sevgilisi Desiree'ın (Lesie Bibb) ardından bu acıya dayanamaz ve intihar eder. Ama ne yazık ki bu intihar başka bir evrenin kapılarını açacaktır ona, hem de hiçbir acıdan zerre sıyrılmadan. Bahsettiğim başka evren, sadece kendi isteğiyle yaşamına son veren insanların toplandığı bir yer. 


Günün birinde her şey aynı sıkıcılığıyla ve kasvetiyle devam ederken tesadüfen sevgilisi Desiree'ın da intihar ettiğini öğrenen Zia, orada dost edindiği çevresince başarısız bulunan rock şarkıcısı Eugene (Shea Whigham) ile Desiree'rı bulma yolunda umutlu bir yolculuğa çıkar ve bu yolculukta aradığını bulmaya umutlu Mikel'le (Shannyn Sossamon) tanışırlar. Bu sayede yolculuk tatlı bir anlam bulmaya başlar. Ve filmin ortalarında da sürpriz bir isim var, melek rolüyle (ki, rolünün kendisine çok yakıştığını düşündüğüm) Tom Waints. Filmin sonu ise insanda bıraktığı mucizelere inanma umudunu çok güzel işliyor içe. 


Az önce Tom waints demişken de film müziklerinden bahsetmeden tabii ki geçmeyeceğim.  En baştan hikaye zaten Tom Waints-Dead and Lovely eşliğinde başlıyor. 


Ve aralarda, aralarında intihar etmiş elemanları bulunan Nirvana grubu, Joy Division ve ağırlıklı Gogol Bordello parçalarıyla devam ediyor. Bu enfes yolculuğa en güzel eşlik. Finalse oldukça keyifli olan Through The Roof 'n' Underground' la son buluyor. 


Büşra DurmuşoğluBu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…