Ana içeriğe atla

Like Crazy, 2011

Tür: Dram, RomantikIMDb:6,7Yönetmen: Oyuncular: 


İki üniversite öğrencisinin o muazzam aşkını, ayrılışını ve özlemini konu alan muazzam film. Konu çok klişe gelmiş olabilir ama bu konuyu bu denli güzel işleyebilen yaratıcılar olduğu sürece her ay bir tane izleyebilirsiniz, hele nefes almadan önce düşündüğünüz biri varsa. Aslen Amerikalı Anna'nın Jacob'tan ayrılamayıp İngiltere'de kalma süresini aşmasıyla başlar hikaye, Anna artık vizesi dolan bir kaçaktır ve sınır dışı edilir. Üstelik Jacob'a bu denli bağlıyken.  

" Ama uzakta olmak güzel. Bence hayatının bir bölümünde büyüdüğün yerden uzaklaşmak önemli."


Sundance film festivali 2011 yılı drama dalının büyük jüri ödülünü almış üstelik, Başrollerini Antohny Yelchin ve Felicity Jones ( Bayıldım)'in paylaştığı bu romantizm ağırlıklı dram hikayesine bayılacaksınız. Uzaklaştıkça yabancılaşan iki insanın hayatlarına ayrı devam edememeleri sizi ekran karşısında yoracak. 

Filmin bana en samimi gelen sahnesi de burasıydı, yaz tatilini yatakta geçirmek. Allahım başıma gelmese bu denli güzel olduğunu düşünmezdim. 

"Anlamadığımı sanmıştım, kavrayabileceğimi ama yapamadım. Tam olmadı. Yalnızca "bulanıklığını". Pembe terlikli, her şeyi barındıran, o yarı değerli hevesini. Bazen bir bütünden daha fazlası olur, fark etmemiştim. Öyle ki bütünlük yalnızca lüks bir fikirdir. Çünkü yarımlardır. Aslında seni ikiye bölen. Bilmiyordum, arada kalan parçalardan bihaberim. Senin ve benim ürperten parçalarımdan."


Herkesin huzurunda birbirlerine bağlı kalacaklarına ve birbirlerini koruyacaklarına söz verdiler ve hiçbir şeyin hislerini yok etmesini izin vermeyeceklerdi. Son sahnede birbirlerine sarıldıklarında akıllarından geçirdikleri geçmiş olaylara olan özlemlerini ve yaptıkları vicdan muhasebelerini yüzlerinde fark ettiğinizde bir adım daha ilerlemiş olacaksınız. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…