Ana içeriğe atla

Closer (2004)

Tür: Dram, Romantik
IMDb: 7,3
Yönetmen: Mike Nichols

Çoğu baş ucu kitabımın arasından herhangi bir filmle alakalı kısa notlar çıkmazsa nefes alamıyorum ben. Hiç çocuğum yok ama onlara hissedilen sevgiyi tahmin edebiliyorum. Tahmin ettiğim bu sevgi gibi seviyorum filmlerimi, çocuklarım gibi. Bu kadar çok çocuğum olsa hiç yorulmazmışım gibi geliyor, sevdikçe seviyorum. Hepsini ayrı ayrı anlamaya çalışıyorum. Yaşadığım olaylarla bağdaştıklarında sanki benim vücudumdan bir parçaymış gibi geliyorlar. Yeni film izlemek hiç önemli değil, yeniden defalarca izlediğim filmleri daha çok seviyorum. Unutmayın, çocuklarım onlar!

Closer, bir tiyatro oyunundan esinlenilerek beyaz perde'ye aktarılmış. Belki de ondan bu kadar can çekici.


Dört kişi arasında sürekli eşlerin, işlerin ve önceliklerin değişti kocaman düşündüren bir film.  Ekranda dönen şeylere biraz da olsa yakın hissettiyseniz kendinizi, yandınız. Tüm ayrılma sahnelerinde ağlamanız pek tabii çok normal. Filmden ziyade gerçek. Tüm konuşmalar direk ve o kadar açık ki, zamanın boş muhabbetlerinden, saçma sapan romantik komedilerinden sıkıldıysanız içinde biraz kendinizi bulma fırsatınız olacak bu güzel filme sadece 2 saat kendinizi kaptırın.

En sevdiklerimi, en sevdiklerime tavsiye etmeye bayılırım. Onlar da çok sevsinler, yabancı değiliz. Alice'e üzülmenin, Dan ve Anna'ya kızmanın ve Larry'ye sinir olmanın o güzel hissene kapılınız. Natalie Portman, her zamanki gibi cennetten inmiş gibi oynuyor. O kadar saf, o kadar güzel. Bu dörtlü kadın-erkek ilişkilerini tüm açıklığıyla anlatıyor bu filmde. Hiçbir şeye dikkat edemiyorsunuz aslında bu bir dialog filmi olmalıymış. Aralarında geçen konuşmalar etkileyecek en çok sizi. Bir insanın sizi kolay terkedebilmesi için onu sevmediğinizi söyleyebilir misiniz peki?


Alice: Where is this love? I can't see it, I can't touch it. I can't feel it. I can hear it. I can hear some words, but I can't do anything with your easy words.

Hiçbir neden için izlemeseniz de giriş sahnesi için mutlaka izleyin.(Hello stranger.) ve biliyorum film sayesinde tanışacağınız o güzel şarkı sizi daha da güzelleştirecek. Daima güzel hissettirecek filmlerle tanışmanız dileğiyle, iyi seyirler.

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…