Ana içeriğe atla

Blue Valentine (2010)

Ya ben güzel afişleri olan filmler izliyorum ya da tüm filmlerin afişleri çok güzel. 

Şuna baksanıza; Blue Valentine. 

Tür: Dram, Romantik
ImDb: 7.4
Yönetmen: Derek Cianfrance

Her film ayrı bir özellik katıyor şu kısa ömrümde bana. Hep yeni bir şey öğreniyorum, sonlarında ağladığım filmleri iki kere izliyorum. Gerçekten ağlanıyor mu yoksa ben sadece ağlıyor muyum diye. Ağlamak son zamanlarda o kadar benimle bütün ki, yakınacak çok insan tanıyorum. Burçları birbirinden çok ayrı insanlar. 

Ryan Gosling gerçekten muazzam filmde. Film demek bile büyük hakaret, sanki yanı başınızda olup bitiyor her şey. Sanki siz şahit oluyorsunuz, sanki siz yaşıyorsunuz her birisini. Michelle Williams son derece güzel. Sol tarafına ayırdığı perçemiyle, dans edişiyle, kendisini geri çekişiyle, çaresizliğiyle. Çok güzel hem de. 


Ben zaten başka hangi konuda film izlerim ki, iki karakter üzerinde oynuyor film. Cindy ve Dean. Geçmişte yaşadıklarına dönüyor arada, şimdiki zamanda yaşadıklarına benzemeyen bir geçmiş. Ne tepki vereceğinizi bilemiyorsunuz tabii ki, ama çok değerli arkadaşlar sevgi yetmiyor ki.  Ekranda size çok yakın şeyler dönüyorsa filme karşı hisleriniz daha farklı oluyor elbette. 

"...ne zaman konuşmaya kalksam söylediğim şeyleri aslında kast etmediğim şeylere dönüştürüyorsun..."

Dean şunu söylemişti bir yerinde; "Ona baktığım anda, sanki onu yıllardır tanıyormuşum gibiydi." Bu bir aşk filmi değil aslında, yıkımın, dayak yiyişin ve inanılmaz kötü hissetmenin filmi. 

Dean görebileceğiniz en en en aşık insan. Cindy için her şeyi yapabilecek bir aşık hem de. Ondan olmayan çocuğunu bile sahiplenecek kadar. Tamı tamına kocaman bir aşık. Filmi izlerken tokat yiyormuş gibi oluyorsunuz. Bir zamanlar deliler gibi aşık olduğunuz adamın artık size yetersiz gelmesi, sizi anlamıyor oluşu, sizin ondan kaçmanıza neden olan her şey o kadar gerçekçi aktarılmış ki.   

                          

Dünyanın en güzel düğün törenine şahitlik ediyorsunuz, en güzel şarkıları dinliyorsunuz. Ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. Ryan Goslingê hayranlığınız arttıkça artıyor. Ağlıyorsunuz, gülüyorsunuz ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ama sonunda iyi ki izlemişim diyorsunuz. İzlediğim en güzel filmlerden biriydi elbette. Harikaydı. İzleyiniz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…