Ana içeriğe atla

Restless, 2010

Tür: Dram, Romantik
ImDb: 6.6

Yönetmen: Gus Van Sant


Film, kimi insana göre sıkıntıdan izleniyor, kimine göreyse sıkıntıdan izlenmiyor. Film başlarken çok büyük heyecanlarla oturuluyor koltuklara. En güzel çerezler yerlerini alıyor tabaklarda. Sahi siz de benim gibi filmin türüne göre kâse seçiyor musunuz? Romantik bir filmse pembe. Aksiyon, mor. Dram, cam. Gerilim, sarı.

Hayır çıldırmış değilim, sadece hayranım. Filmlere. Filmlerin varoluşlarına, insanlara bu kadar açık ve net bir şeyleri hissettirebilmelerine. Onlar ekrandayken konuşulmaması gerektiğine ve sonunda verilmesi gereken doğru tepkilerin verilmesine.

Restless, bence dünyanın en güzel afişine sahip, sizce değil mi?

Gus Van Sant’ı ilk kez tanımıştım bu filmle. Allah’ım bu kadar basit bir konu ancak bu kadar güzel işlenebilirdi. Film boyunca onlarca duyguyu bir arada yaşıyordum. Üzülüyor, arzuluyor, acıkıyor, tatlı yemek istiyor, eğlenmek, saçlarımı kestirmek hatta cenaze törenine katılmak bile istiyordum. Ne düşünürsem düşüneyim bu film güzeldi!

Çok fazla gezindiğim yerlerden birinde aynen şöyle yazıyordu filmle ilgili; nasıl olsa ölecek 
birini sevmek.


Ama sonunu bilmek sizi hiç rahatsız etmiyor. Mia Wasikowska hayatımda gördüğüm en güzel beyazlardan, sarının en çok yakıştığı saçlarıyla film boyunca sizi çok etkileyecek, eminim. Karakterlerimiz Annie ve Enoch. Anlaşılacağı gibi Annie hasta. Enoch anne ve babasının ölümünden sonra onların cenaze törenlerine katılamadığı için tanımadığı insanların cenaze törenlerine katılır, daha sonra Annie ile tanışırlar ve sonrası da inanın bana çok güzel.

            Annie: Kuşları anlat bana Enoch.
     Enoch: Ne?
Annie: Şarkıcı kuşlar. Sabahları ne için ötüyorlardı?
Enoch: Her gün yeniden yaşadıklarını fark ettikleri için şarkı söylüyorlar.
Annie: Seninle tanıştığım günden beri her sabah şarkı söylüyorum

Hangimiz sevdiği için su kuşlarının kanat genişliklerini, ortalama yaşam sürelerini ve Latince adlarını ezberler?


Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…