Ana içeriğe atla

Medianeras (2011)

Tür: Dram, Komedi
ImDb: 7,2
Yönetmen: Gustavo Taretto

Nehre sırtını dönmüş bir şehirde, nasıl yaşamak istediklerine dair hiçbir fikirleri olmayan birbirlerini bekleyen iki insan. Benimsedikleri tek bir şey var, kiracı kültürü. 

Estetik ve ahlaki çarpıklıklar arasında birbirlerini fark etmeyi bekliyorlar aslında. Şehrin çarpık düzeninin kendi düzeni olduğunu savunan bir adam, Martin. Film süresi boyunca sizin savunduğunuz şey ise, bir an önce kavuşmaları oluyor. Birbiri gibi davranan iki farklı şeyin nasıl da birbirlerinin olması gerektiği anlatılıyor aslında. 


Martin, bilgisayara oturup 9 saat kalkmayan. Hemen hemen her işi bilgisayarından halleden, bilgisayardan kalktığında 90 gündür oradaymış gibi hisseden, Sosyal hayatı neredeyse hiç olmayan bir tip. 

Mariana: Mimar. henüz hiçbir şey inşa etmemiş, içinde yaşanamayan maketler dışında. Bir defasında diyor ki: "Hayatım bir oyun olsaydı beş kare geri giderdim." Fazla umutsuz, ama çok güzel. Hayatımda gördüğüm en güzel beyaz tenli insan gibi. 27 kutuya sığan düzensiz hayatı olan en güzel beyaz. 


Hepimizin hayatı gibi aslında, apartmanlara sıkışıp kalmanın dayanılmaz naifliğini anlatıyor. Çoğu kez duygulanıyorsunuz. Balkona kapatılmış bir köpeğin dayanamayıp aşağı atladığı intihar sahnesinde, küçük bir çocuğun balkonda en fazla üç kez pedal çevirerek bisiklet sürmeyi çabalamasında. İzledikçe kendinizi bulacaksınız eminim, mutlaka izleyin. 
Bu blogdaki popüler yayınlar

American Honey, 2016

Tür: Dram IMDb: 7,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
Merhaba, çok uzun zamandır sadece kendimi dinlediğimi fark etmediniz umarım. Hemen sabah olsun diye erkenden uyudum dün gece, buralara her zaman sabahın köründe bir şeyler karalamaya bayılıyorum. Dünyanın bu kadar güzel bir yer oluşundan mı kaynaklı bilmiyorum, güzel olan her şeyin acı verdiğini okumuştum bir yerlerde. Film de güzelliğini hissettirerek üzdü beni, bu sıra üzülmek için yer arıyormuşum gibi geliyor. Hepsi geçecek biliyorum, üzülsem de bir yerlerde yüzümü sonsuz güldüren insanların olması bu hayattaki en büyük şansım. 

Star, ölü yıldız. Hayatını devam ettirebilecek gücü kendisinde nasıl buluyor diye hayranlıkla izlediğim esas kızımız. Bir şeylerin devam etmesi için gerekli en önemli şeyin para olduğunu söyleyen çok fazla insan tanıdım, hiçbirisiyle devamlı bir arkadaşlık kuramadım elbette. Bir yerlerde tıkandı bağlarımız, görüşmedik. Sevmedik birbirimizi, Star'ı içine hapseden şey…

Arrival, 2016

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gizem IMDb: 8,1 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Bellek tuhaf bir şey. Hiç düşündüğüm gibi işlemiyor. Düzeni gereği zamana çok bağlıyız."Bu cümlelerle başlıyor film, bir gün bir yerlerde dram filmleri kraliçesi olacağıma inandığımdan içerisinde dramsallık barındırmayan hiçbir filmi izlemiyorum. Zamana takılı kalıp geçmişi ya da geleceği düşünmekten şuan'ı yaşayamıyoruz çoğu zaman, düzen böyle. Yarını yarın düşünüp, dünü dünde bırakamıyoruz. Dilbilimci Dr. Louise Banks'ın kırpılan zamanlardaki hayat hikayesine, Amy Adams'ın muazzam duru güzelliğiyle eşlik ediyor olmak sizi sonsuz iyi hissettiriyor.
"Yolculuğun bizi götüreceği yeri bilmeme rağmen ona kucak açarak her anını içtenlikle karşıladım."

12 adet tanımlanamayan cismin dünya üzerinde çeşitli noktalara inişinin endişesi sarıyor bir anda hayatını. Orduya yardım etmek için ne biliyorsa ortaya koyuyor, içgüdüleri kuvvetli kadınları her z…

La La Land, 2016

Tür: Komedi, Dram, Müzikal IMDb: 8,5 Yönetmen:  Oyuncular: 
"Hayallerini değiştirip büyürsün."
LA LA LAND! Senenin belki en fazla ses getiren filmi, üzerine o kadar çok konuşuldu ki izlemekten keyif alırken kendimizi salonda bırakıp çıkacağız falan sandım. Ryan Gosling hayranlığımı bilen bilir, en düşük puanlı filmlerine kadar filmografisinde yer alan tüm filmleri izledim. Artı olarak izlemeden puanlarım her filmini. Bu nasıl bir evlat kayırmaktır? 

Gelelim 2017 oscar töreninde isminden ultra söz ettirecek filmimize, Seb ve Mia'nın akıp giden zamanda devamlı karşılaşıyor olmalarıyla başlıyor film. İki farklı hayatın sizin hayatınıza yakın kesitlerini izliyorsunuz ekranda önce. Tutkulu ve yavaş yavaş yorulmaya başladıkları hayallerinin peşinden giderken birbirlerine destek olmaya başlıyorlar bir anda. Birisi ellerinizi tuttuğunda o an her şey daha da kolaylaşıyor. Hiç beklemediğiniz anda size yanaşıp kulağınıza "gülü…